Rekrutacja do Policji to proces składający się z kilku kluczowych etapów, które mają na celu ocenę kwalifikacji kandydatów. Od złożenia niezbędnych dokumentów, przez testy wiedzy i sprawności, aż po badania psychologiczne i rozmowę kwalifikacyjną – każdy krok jest istotny w selekcji przyszłych funkcjonariuszy. Osoby zainteresowane pracą w Policji powinny dobrze przygotować się do tych etapów. Poniżej przedstawiono szczegółowy opis każdego z nich.
Proces rekrutacji zaczyna się od złożenia wymaganych dokumentów, które można dostarczyć osobiście lub drogą elektroniczną. Dla osób mających trudności z ich przygotowaniem, istnieje możliwość wsparcia na miejscu. Po złożeniu dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne, które składa się z wielu etapów, w tym testu wiedzy, który można zrealizować w wersji pisemnej lub z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego. Uczestnicy testu mają 40 minut na odpowiedź na 40 pytań dotyczących funkcjonowania Policji.
Na kolejny etap składa się test sprawności fizycznej, który zazwyczaj ma miejsce w tym samym dniu, co test wiedzy. Składa się on z czterech prób, które oceniają różne aspekty sprawności fizycznej, takie jak siła, wytrzymałość czy zwinność. Pozytywny wynik wymaga uzyskania przynajmniej 32 punktów. Warto również zaznaczyć, że system rekrutacji przewiduje możliwość ponownego przystąpienia do testu sprawności, o ile spełnione są określone warunki. Kolejnym krokiem są badania psychologiczne oraz rozmowa kwalifikacyjna, które mają na celu określenie motywacji oraz predyspozycji kandydatów do służby.
Na końcu procesu przeprowadzane jest również postępowanie sprawdzające, w ramach którego kandydaci wypełniają Ankiety Bezpieczeństwa Osobowego. Całość punktów uzyskanych w poszczególnych etapach oraz dodatkowe punkty za wykształcenie są sumowane, co pozwala na stworzenie listy rankingowej kandydatów. Zatwierdzenie tej listy kończy postępowanie kwalifikacyjne.
Źródło: Policja Wąbrzeźno
Oceń: Rekrutacja do służby w Policji: Etapy oraz wymagania
Zobacz Także