Grzegorz Knapp, urodzony 18 marca 1979 roku w Wąbrzeźnie, to postać znana w świecie sportów motorowych, szczególnie w dyscyplinie żużlowej. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie 22 czerwca 2014 roku w Heusden-Zolder.
Był to niezwykle utalentowany polski żużlowiec, który zdobył uznanie nie tylko na torze żużlowym, ale również odnosił sukcesy w sportach lodowych, co czyni go wyjątkową postacią w polskim sporcie.
Życiorys
Grzegorz Knapp był utalentowanym sportowcem, wychowankiem GKM-u Grudziądz. Uzyskał licencję w roku 1997 na torze w Ostrowie Wielkopolskim, a jego debiut w lidze miał miejsce 24 sierpnia 1997 roku. Wówczas wziął udział w meczu przeciwko Stali II Rzeszów.
W trakcie sezonu 2011, jego kariera nabrała tempa, ponieważ awansował do Grand Prix w ice racingu, co stanowiło duży krok w jego życiu sportowym.
Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie. Grzegorz zmarł w wyniku poważnych kontuzji, które odniósł podczas zawodów Ligi Holenderskiej. Incydent wydarzył się w piątym biegu, gdy miał miejsce jego upadek, będąc zawodnikiem Lelystad Windmills. Pomimo podjętej natychmiastowej reanimacji, nie udało się go uratować.
Po jego śmierci, Grzegorz został pochowany w Radzyniu Chełmińskim, pozostawiając po sobie smutek wśród fanów i bliskich. Był także wujkiem Michała Knappa, który podążał jego śladami w żużlu.
Kluby
Polskie
Grzegorz Knapp to znany zawodnik, który miał okazję reprezentować wiele klubów w swojej karierze. Poniżej przedstawiamy ich listę:
- GKM Grudziądz – 1997-2002,
- TŻ Lublin – 2003-2004,
- GTŻ Grudziądz – 2005,
- TŻ Lublin – 2006,
- Wybrzeże Gdańsk – 2007,
- Kolejarz Rawicz – 2008,
- GTŻ Grudziądz – 2009,
- KSM Krosno – 2010.
Sukcesy
Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwa Polski
W 1997 roku Grzegorz Knapp odniósł wspaniały sukces, zdobywając pierwsze miejsce podczas Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w Grudziądzu.
Kolejny rok, 1998, przyniósł mu również uznanie, gdyż znalazł się na trzeciej lokacie w zawodach zorganizowanych w Gnieźnie.
Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski
W rywalizacji Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1999 roku, Grzegorz zajął 17. miejsce w Gnieźnie, co stanowiło krok w jego długotrwałej karierze.
W następnym sezonie, 2000, poprawił swoje osiągnięcie, zdobywając 10. miejsce w Gorzowie.
Młodzieżowe Mistrzostwa Polski Par Klubowych
W 1998 roku wystąpił także w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski Par Klubowych, gdzie jego drużyna uplasowała się na 5. miejscu w Pilę.
Brązowy Kask
W 1998 roku brał udział w zawodach Brązowego Kasku, kończąc rywalizację na 10. miejscu w Ostrów Wielkopolski, co stanowiło istotny moment w jego dorobku.
Srebrny Kask
W 2000 roku, Grzegorz Knapp zdobył 4. miejsce w zawodach Srebrnego Kasku rozgrywanych w Toruniu, co wskazywało na jego rosnące umiejętności.
Wyścigi motocyklowe na lodzie
W 2008 roku stał się finalistą Indywidualnych Mistrzostw Europy w wyścigach na lodzie, kończąc zmagania na 13. miejscu w finale w Sanoku, który odbył się 27 stycznia 2008 roku.
W kolejnych latach, w 2010 roku, uczestniczył w finałach Indywidualnych Mistrzostw Świata, co było dużym osiągnięciem na międzynarodowej arenie.
Rok 2011 przyniósł mu drugie miejsce w prestiżowym turnieju o Złote Koziołki w Poznaniu, zaś w 2012 roku zdobył trzecie miejsce w turnieju Ice Racing Sanok Cup, co stanowiło doskonałe zwieńczenie jego karierze w wyścigach motocyklowych na lodzie.
Przypisy
- Ostatnie pożegnanie żużlowca Grzegorza Knappa. nowiny24.pl, 17.06.2014 r. [dostęp 29.06.2014 r.]
- a b Grzegorz Knapp nie żyje!. Polski Związek Motorowy. [dostęp 22.06.2014 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Roy Henkel | Jarosław Zarębski | Karolina Kudłacz-Gloc | Magdalena Fularczyk-Kozłowska | Maciej Freimut | Janusz Cyrklaff | Jakub Wiecki | Sebastian Rumniak | Martin StahnkeOceń: Grzegorz Knapp