UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wąbrzeźno - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Walther Nernst


Walter Hermann Nernst był wybitnym niemieckim fizykiem i chemikiem, który urodził się 25 czerwca 1864 roku w Briesen. Jego niezwykłe osiągnięcia w dziedzinie nauki przyniosły mu zaszczytną Nagrodę Nobla z chemii, którą otrzymał w 1920 roku.

W ciągu swojego życia Nernst wniósł istotny wkład w rozwój chemii oraz fizyki, a jego prace do dziś są fundamentem współczesnych teorii naukowych. Zmarł 18 listopada 1941 roku w Zibelle, ale jego dziedzictwo naukowe przetrwało próbę czasu.

Życiorys

Walther Nernst był synem Ottilie z d. Nerger oraz sędziego Gustava Nernsta. W okresie swojej edukacji uczęszczał do pruskiego Gimnazjum Królewskiego w Grudziądzu. Na późniejszych etapach kariery akademickiej sprawował funkcje profesora na uniwersytetach w Getyndze oraz Berlinie, gdzie pełnił również rolę dyrektora Instytutu Fizyki.

W swoim dorobku naukowym Nernst skoncentrował się na takich dziedzinach jak termodynamika ciała stałego, elektrochemia oraz teoria roztworów. W roku 1886, wspólnie z Albertem von Ettingshausenem, miał zasługi w odkryciu zjawiska termomagnetycznego, które powszechnie znane jest jako zjawisko Nernsta lub Nernsta-Ettingshausena.

W 1889 roku skonstruował tzw. lampę Nernsta, która emitowała światło zbliżone do naturalnego, będąc pośrednim ogniwem pomiędzy tradycyjną żarówką z żarnikiem węglowym a nowocześniejszym rozwiązaniem z żarnikiem metalowym. W roku 1906 sformułował również trzecią zasadę termodynamiki, zwaną regułą Nernsta, która precyzyjnie określa zmiany wielkości termodynamicznych w temperaturach bliskich zera bezwzględnego. Opracował także prawo podziału, obecnie często określane jako prawo podziału Nernsta. Wśród jego osiągnięć w elektrochemii znajdują się równania znane jako równanie Nernsta oraz równanie Nernsta-Einsteina.

Nernst był również kontrowersyjną postacią z powodu oskarżeń, które spadły na niego w związku z udziałem w pracach nad syntezą gazów bojowych w trakcie I wojny światowej, co w oczach aliantów równoznaczne było z zarzutem zbrodni wojennej. Ochroniła go jednakNagroda Nobla, która zapewniła mu pewnego rodzaju immunitet przed wydaniem na alianckie sądy.

Do jego publikacji należą m.in.:

  • Experimental and Theoretical Applications of Thermodynamics to Chemistry (1913),
  • Die Theoretischen und experimentallen Grundlagen des neuen Waermesatzes (1918).

W 1892 roku ożenił się z Emmą Lohmeyer. Para doczekała się dwóch synów, którzy polegli podczas I wojny światowej, oraz trzech córek. Dwie z nich poślubiły mężczyzn pochodzenia żydowskiego, co w atmosferze rosnącego nacjonalizmu wywołało niechęć ze strony Nernsta, który mimo wszystko pomagał im w opuszczeniu Niemiec po dojściu do władzy NSDAP. W związku z tym został odsunięty od prestiżowych stanowisk.

Osiedlił się na zakupionym przez siebie majątku w Niwicy, gdzie spędził resztę życia. Jego sytuacja była jednak dość skomplikowana – pozostawał pod czujnym nadzorem Gestapo. Mimo że formalnie miał swobodę poruszania się po terenie III Rzeszy, jego korespondencja oraz kontakty były drobiazgowo rejestrowane. Oprócz tego nałożono na niego zakaz wyjazdów za granicę.

W 1991 roku mieszkańcy Wąbrzeźna z inicjatywy fundacji postanowili uhonorować jego pamięć, ufundowując pamiątkową tablicę, która umiejscowiona została na murze domu, w którym Nernst się urodził. Z kolei w 1992 roku jedna z planetoid (24748) otrzymała jego imię, co stanowi trwałe upamiętnienie jego wkładu w naukę.

Przypisy

  1. Nernst Walther Herman, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 20.12.2021 r.]
  2. Zbigniew Wojtasiński. Z ziemi polskiej do Nobla. „Wprost”. 41 (1346), 2008.
  3. Nernsta prawo podziału, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 04.12.2013 r.]
  4. Nernsta zasada, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 04.12.2013 r.]
  5. Nernsta zjawisko, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 04.12.2013 r.]
  6. Walther Nernst – Biographical. nobelprize.org. [dostęp 04.12.2013 r.]
  7. a b c Nernst, Walther. Deutsche Biographie. [dostęp 04.12.2013 r.]
  8. A. v.A. Ettingshausen A. v.A., W.W. Nernst W.W., Ueber das Auftreten electromotorischer Kräfte in Metallplatten, welche von einem Wärmestrome durchflossen werden und sich im magnetischen Felde befinden, „Annalen der Physik und Chemie”, 265 (10), 1886, s. 343–347, DOI: 10.1002/andp.18862651010.

Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":

Zenon Wiśniewski (ekonomista) | Jerzy Błażejowski | Andrzej Stoff | Marek Bryx | Dariusz Dąbrowski

Oceń: Walther Nernst

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:17