Frydek (jezioro)


Frydek to niezwykłe jezioro usytuowane w województwie kujawsko-pomorskim, które znajduje się w granicach powiatu wąbrzeskiego. Co ciekawe, to naturalne zbiornik wodny znajduje się w całości na terenie miasta Wąbrzeźno.

Teren, na którym leży Frydek, jest częścią Pojezierza Chełmińskiego, co czyni go atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia dla miłośników przyrody oraz osób szukających relaksu nad wodą.

Dane morfometryczne

Powierzchnia jeziora według różnych źródeł przyjmuje wartości od 24,5 ha, przez 25,4 ha, aż do 26,0 ha.

Wody znajdują się na wysokości 94,7 m n.p.m. Średnia głębokość tego akwenu osiąga 7,2 m, a głębokość maksymalna wynosi 24,0 m.

Na podstawie badań zrealizowanych w 2003 roku, wody tego jeziora sklasyfikowano jako wody pozaklasowe, oraz II kategorię podatności na degradację.

Warto zaznaczyć, że w roku 1993 również zaklasyfikowano je do wód pozaklasowych. To zróżnicowanie wynikowe ma swoje źródło w znaczących ilościach zanieczyszczeń, które wpływają do jeziora, co negatywnie wpływa na jakość jego wód.

W wodach jeziora stwierdzono m.in. wysoką zawartość materii organicznej, deficyty tlenowe oraz bardzo wysoką koncentrację związków fosforu.

Hydronimia

Według oficjalnego zestawienia sporządzonego przez Komisję Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych (KNMiOF), jezioro nosi nazwę Frydek. W licznych publikacjach można jednak natrafić na alternatywną nazwę tego zbiornika – Okonin.

Z północnego brzegu zbiornika wyłania się grodzisko z czasów wczesnego średniowiecza, które wzbogaca historyczny kontekst tej malowniczej okolicy.

Przypisy

  1. a b c d e f g Opis jeziora na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Bydgoszczy. [dostęp 25.11.2010 r.]
  2. a b c d według IRŚ za Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006.
  3. Adam Choiński: Katalog jezior Polski. Poznań: Wydawnictwo Naukowe UAM, 2006.
  4. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące, Ewa Wolnicz-Pawłowska i in., Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006.
  5. RyszardR. Boguwolski, MałgorzataM. Kurzyńska, Archeologia północnej części ziemi chełmińskiej, Grudziądz: Wydawnictwo Muzeum w Grudziądzu, 2001.

Oceń: Frydek (jezioro)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:12