Park im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wąbrzeźnie to malowniczy teren zielony, który znajduje się w południowej części tego urokliwego miasta. Jego historia sięga XIX wieku, kiedy to został stworzony jako miejsce wypoczynku dla mieszkańców.
Park nie tylko stanowi ważny element krajobrazu miejskiego, ale również sprzyja integracji społecznej oraz aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.
Historia
Park, który znajduje się przy obecnej ulicy Wolności, ma swoje początki w XIX wieku. To miejsce zyskało wiele charakterystycznych elementów, takich jak altana, która w późniejszym czasie była nazywana „Świątynią Dumania”, inspirowaną mickiewiczowskim zakątkiem z „Pana Tadeusza”. W parku można było znaleźć także kamień upamiętniający powstanie wodociągów miejskich, mostek oraz stawy i aleje idealne do spacerów.
W okresie niepodległości Polski park formalnie przyjął miano Marii Skłodowskiej-Curie. To właśnie wtedy Polacy umieścili w nim kamień z inskrypcją poświęconą wielkiej noblistce. Nad wejściem do parku widniał wyraźny napis: „Park im. Marii Skłodowskiej-Curie”. Gabriela Bączkowska w swoich wspomnieniach pisała: „Na końcu ulicy Wolności był park miejski. W odrodzonej Polsce nadano mu imię Marii Skłodowskiej-Curie. Nazwisko naszej rodaczki umieszczone było na granitowym głazie narzutowym przy wejściu.”
Po drugiej wojnie światowej park nadal istniał, ulegając jednak znacznym zniszczeniom. Głaz przy wejściu stracił napis, który został zniszczony przez Niemców, a sztucznie usypana góra pozostała, choć altana na jej szczycie już nie istniała. W parku był staw z drewnianym mostem, który niegdyś gościł złote rybki, jednak one również wyginęły w czasie wojny. Park miał przecież kort tenisowy, który po wojnie, w związku z postrzeganiem tego sportu jako burżuazyjnego przeżytku, zastał zapomniany i niszczał.
Istniała także figura św. Rocha, która zniszczona została w czasach II wojny światowej. Po wojnie park przeszedł znaczną metamorfozę, a na jego miejscu obecnie znajduje się Wąbrzeski Dom Kultury. W 1967 roku, z okazji stulecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, pojawiła się idea postawienia pomnika, ale projekt ten nie doszedł do skutku. Dopiero w 1969 roku władze miejskie kolejny raz nadano zieleniec otaczający Dom Kultury imię Marii Skłodowskiej-Curie.
W 1974 roku w parku urządzono ogródek jordanowski oraz plac zabaw, który był największym tego rodzaju obiektem w powiecie wąbrzeskim. Zawierał różne atrakcje, takie jak brodzik z bieżącą wodą, kolejkę, huśtawki, piaskownicę czy karuzelę. Niestety, żadne z tych wyposażenia nie przetrwało do dziś. W 1999 roku przed budynkiem WDK postawiono tzw. Bramę Papieską, która służyła przez kilka lat. W roku 2013, dzięki inicjatywie Pawła Beckera oraz Warsztatu Terapii Zajęciowej, w wąbrzeskim parku umieszczono nowy kamień z tablicą upamiętniającą Marię Skłodowską-Curie. Zawiera ona napis: „Wielkiej Polce, noblistce Marii Skłodowskiej-Curie na pamiątkę tego co było”.
Obiekty parkowe
W parku im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wąbrzeźnie można znaleźć wiele interesujących obiektów, które przyciągają uwagę odwiedzających. Oto główne atrakcje, które warto zobaczyć:
- kamienna rzeźba z lat 70. XX wieku, autor pozostaje nieznany,
- drewniane rzeźby, będące efektem plenerów rzeźbiarskich, które odbywają się w Wąbrzeźnie od 2013 roku,
- kamień upamiętniający patronkę parku,
- rekonstrukcja armaty z XIX wieku, która została wykonana w 2014 roku przez Jerzego Skrzynieckiego,
- kapsuła czasu, umieszczona tam w 2014 roku przez Stowarzyszenie „Wąbrzeska Kultura”,
- dwa dęby, posadzone w 2017 roku z okazji setnej rocznicy powstania harcerstwa w Toruniu,
- ścieżka ekologiczna z grupą tablic edukacyjnych poświęconych przyrodzie parku.
Te obiekty nie tylko wzbogacają przestrzeń parku, ale również przyczyniają się do jego edukacyjnej i kulturalnej roli w regionie.
Przypisy
- PawełP. Becker PawełP., AnnaA. Wiecka AnnaA., Kuźnia Kultury, 2015 r. Brak numerów stron w książce
- GabrielaG. Bączkowska GabrielaG., Wąbrzeźno, którego już nie ma, [w:] Wąbrzeskie wspomnienia, 2010 r. Brak numerów stron w książce
- Historia Wąbrzeźna, 2004 r. Brak numerów stron w książce
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Unia Wąbrzeźno | Muzeum Miejskie w Wąbrzeźnie | Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Wąbrzeźnie | Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie | Zbór Kościoła Chrześcijan Dnia Sobotniego w Wąbrzeźnie | Frydek (jezioro)Oceń: Park im. Marii Skłodowskiej-Curie w Wąbrzeźnie